Ubytování U Lávky

levné ubytování ve Veselí nad Lužnicí

Kam na výlet v jižních Čechách

Veselí nad Lužnicí se nachází v srdci jižních Čech. Město obklopuje velké množství rybníku. Tato oblast nabízí bezpočet cyklostezek, kdy můžete kličkovat mezi malými i velkými rybníky. Pokud se chcete podívat někam dále, můžete se vydat na výlet na některá z následujících míst, která jsou vzdálená vesměs do 25 km od Veselí nad Lužnicí. Takže si můžete udělat pěkný celodenní výlet. Krajina není tolik kopcovitá, takže výlet zvládnou i méně fyzicky zdatní cyklisté. Pěší turisté se u nás v jižních Čechách nudit nebudou. Kolem města je velká síť turistických stezek. Dobře zde funguje zvláště vlaková doprava, takže můžete někam dojít a zpět se svezete.

Zajímavá místa kolem Veselí nad Lužnicí

Veselské pískovny


Pohled na pískovnu

Leží přibližně 2 km od města Veselí nad Lužnicí. Leží v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Celkem 5 štěrkových jezer vytěžením písku v této oblasti. Nyní nabízí perfektní podmínky pro koupání, rybaření i surfování.

Naučná stezka Borkovická blata

obrázek borkovických blat

Celý komplex borkovických blat patří k největším v České republice s celkovou plochou cca 880 ha. Dříve se tam intenzivně těžila rašelina, ale v roce 1979 byla těžba ukončena a byla zde zřízena naučná stezka. Nejvhodnější doba pro návštěvu Blat je květen a červen.

Třeboň

obrázek města Třeboň

Město Třeboň leží v třeboňské pánvi v krajině plné rybníků. Městem protéká známý potok Zlatá stoka. V Třeboni žije asi 9 000 obyvatel. Jsou zde Bertiny lázně a lázně Aurora.

Tato chlouba jižních Čech byla pravděpodobně založena ve 12. Století jako panská osada rodu Vítkovců. V roce 1341 získala Třeboň status města. V roce 1366 přešlo město do vlastnictví bratrů z Rožumberka. V husitských válkách mělo město důležitou funkci, kdy sloužilo jako nedobytná pevnost. Později přešla Třeboň pod záštitu Schwarzenbergů.

Nyní je toto starobylé a malebné město oblíbené zvláště turisty a lázeňskými hosty. Sídlí zde také pivovar Regent, jeden z nejstarších pivovarů na světě. Centrum města je městská památková rezervace a krajina okolo Třeboně Biosférická rezervace Unesco. Cyklo výlety do této krásné třeboňské krajiny jsou velkým lákadlem pro turisty přijíždějících do regionu jižní Čechy.

Červená Lhota

obrázek zámku Červená Lhota

Zámek Červená Lhota se nachází asi 20km severovýchodně od Veselí nad Lužnicí. Zámek stojí na skalnatém ostrůvku uprostřed jezera. Je to jedna z nejromantičtějších památek v jižních Čechách. Každý rok sem míří tisíce turistů a jsou zde oddány desítky párů. Pevnost Červená Lhota byla zbudována někdy ve 14. století. V roce 1641 vstoupila Červená Lhota do držení rodu Windischgrätzů. Zámek Červená Lhota byl po skončení druhé světové války vyvlastněn státem, byl však uznán jako národní kulturní památka jižních Čech a v roce 1949 otevřen pro veřejnost.

Chýnovské jeskyně

obrázek Chýnovských jeskyní

Chýnovské jeskyně se nacházejí na úbočí Pacovy hory, která je součástí Českomoravské vrchoviny. Byly objeveny v roce 1863. Celý systém chodeb je asi 400 metrů dlouhý a byl vytvořen malým potůčkem. Stěny jeskyně jsou tvořeny hrubozrnným vápencem smíšeným s černozeleným amfibolitem. Střídání sněhobílého vápence a černozeleného amfibolitu tvoří v jeskyni mimořádné obrazce. Tyto barevné vrstvy jsou pro tuto jihočeskou jeskyni jedinečné nejen v evropském měřítku, ale zřejmě i v celosvětovém. Tuto perlu jižních Čech určitě stojí zato navštívit.

Zřícenina hradu Choustník

obrázek hradu Choustník

Zřícenina hradu Choustník se nachází přibližně 24 km severovýchodně od města Veselí nad Lužnicí. Hrad byl vybudován roku 1262 jako sídlo pana Beneše z Choustníka. Později byl tento hrad prodán pánům z Rožumberka. Potom co hrad prodali Rožumberkové, začíná upadat a od roku 1614 je veden jako pustý.

Choustník je nádherným místem pro výlet. Z věže hradu je krásný výhled na jihočeskou pánev směrem k Veselí nad Lužnicí.

Český Krumlov

obrázek Český Krumlov

Český Krumlov leží na jihozápadě jižních Čech. Je velmi známé pro svoji krásnou architekturu a starobylou historickou část města. Historické centrum patří společně s Pražským hradem do světového dědictví UNESCO. Každoročně míří do Českého Krumlova tisíce turistou. Po Praze je to zahraničními turisty nejvyhledávanější místo.

Pevnost Český Krumlov se začala budovat ve 13. Století. Byla to významná obchodní stezka jižních Čech. Město, které vznikalo spolu s pevností, patřilo pod záštitu pánů z Rožumberka. V roce 1602 město koupil Rudolf II. V roce 1719 přišlo do vlastnictví Schwanzenbergům. Většina památek města byla vybudována mezí 14. až 17. stoletím.

Dominantu města tvoří bezesporu hrad, který je druhý největší v České Repulice (po Pražském hradu). Nachází se zde unikátní divadlo s dřevěnými kulisami. Městem se klikatí řeka Vltava, spolu s majestátným hradem tvoří výjimečné scenérie.

Zámek Hluboká

obrázek Zámek Hluboká

Barokní zámek Hluboká leží asi 25 km jižně od Veselí nad Lužnicí. Je přístupný veřejnosti a je to velmi atraktivní památka navštěvovaná turisty z celé České Republiky. Milovníky obrazů a soch jistě potěší, že v bývalé zámecké jízdárně se nachází Alšova jihočeská galerie. Můžete si zde prohlédnout sbírku soch a obrazů holandských a flámských malířů 17. a 18. století.

České Budějovice

obrázek České Budějovice

České Budějovice jsou hlavním městem regionu jižní Čechy. Od města Veselí nad Lužnicí jsou vzdálené asi 30 km. Autem se do Českých Budějovic dostanete za necelou půl hodinu. Ve městě můžete vidět zajímavou architekturu gotického, renesančního i barokního stylu. Centrum města tvoří náměstí Přemysla Otakara II. s přilehlou Černou věží. Za návštěvu rozhodně stojí i místní pivovar Budvar. Každý den se zde pořádají prohlídky. Dozvíte se na nich něco o výrobě piva. Prohlídky jsou samozřejmě včetně degustací.

Tábor

obrázek Tábor

Tábor je historické město nacházející se 30 km severně od Veselí nad Lužnicí. Město bylo založeno roku 1420 husitským hnutím. Dnes je Tábor významné turistické centrum jižních Čech. Za vidění stojí zejména husitské památky. K dominantám města patří i vodní nádrž Jordán, která patří k nejstarším ve Střední Evropě. Každoročně se v Táboře pořádají Táborské slavnosti, na které se sjíždějí návštěvníci z celé země.

Bechyně

obrázek Bechyně

Bechyně je město známé zejména kvůli bechyňskému zámku. Zámek je volně přístupný. Prohlídky jsou věnovány hlavně životu nejvýznamnějšího majitele zámku Bechyně. Město je posazené vysoko nad břehem Lužnice, takže jak ukazuje fotografie, na město jsou velmi hezké pohledy.

Selské baroko

obrázek Selské baroko

Selské baroko je stavební sloh lidové architektury. Byl moderní zvláště v jižních Čechách v 19. století. Nyní je možné si vidět stavby tohoto stylu v mnoha vesnicích okolo Veselí nad Lužnicí. Cyklotrasa po stavbách Selského baroka: Veselí n.L. - Žíšov - Borkovice - Sviny - Mažice - Zálší - Klečaty - Komárov - Svinky - Vlastiboř - Záluží - Dráchov - Veselí n.L.

Zoo Hluboká nad Vltavou

obrázek Zoo Hluboka

Zoo v Hluboké nad Vltavou se nalézá asi 20 minut cesty autem od našeho Ubytování U Lávky, které nabízí ubytování ve Veselí nad Lužnicí. Zoo leží na břehu Munického rybníka. Jednou z největších zajímavostí této zoo je chov vydry říční v prosklených bazénech. Takže si můžete toto zvíře krásně prohlédnout. Více informací o zoo je na této adrese zoo-ohrada.cz

V těsné blízkosti zoo je lovecký zámek Ohrada vybudovaný Schwarzenberky. Zámek má stálou expozici týkající se myslivosti.

Ubytovani-jizni-cechy.cz
Jan Ondráček